U organizaciji Univerziteta u Novom Sadu održan je info dan povodom otpočinjanja master studijskog programa “Mehatronika u medicinskoj rehabilitaciji” 26.11.2015.godine u zgradi Rektorata Univerziteta u ulici Dr Zorana Đinđića 1 u Novom Sadu.
Profesor Nikola Jorgovanović kao osoba zadužena za sprovođenje HUTON projekta TEMPUS programa Evropske Komisije predstavio je sam koncept interdisciplinarnih studija, izložio detaljnije informacije o samom programu kao i proceduri upisa na program.
Studijski program “Mehatronika u medicinskoj rehabilitaciji” se realizuje na nivou tri univerziteta u Republici Srbiji. U Novom Sadu, Novom Pazaru i Beogradu. Program je trenutno u fazi akreditacije po hitnom postupku i očekuje se rešenje Komisije za akreditaciju Ministarstva obrazovanja Srbije u najkraćem roku nakon čega će biti raspisan javni konkurs za upis na studije. Akreditacija se odnosi na 32 studentska mesta na programu i po uspešno završenim studijama, dobija se diploma sa stručnim nazivom “Master mehatronike u medicinskoj rehabilitaciji”. Obrazovno-naučno polje kojoj pripada program je interdisciplinarno, a naučna oblast elektrotehnika, mašinstvo, medicina. Studije traju jednu školsku godinu (dva semestra) i obima su 60 ESPB bodova. Univerziteti zaduženi za studije od medicinskih ustanova ostvariće saradnju sa Klinikom za rehabilitaciju “Dr Miroslav Zotović” u Beogradu, Institutom za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine u Novom Sadu i Specijalnom bolnicom za progresivne mišićne i neuromišićne bolesti u Novom Pazaru.
Kako je naglašeno, kurikulum je stručno orijentisan i ima za cilj stvaranje stručnjaka u oblasti primene savremenih tehnologija u rehabilitaciji. Program je prilagođen studentima koji su završili osnovne četverogodišnje akademske studije iz polja tehničko-tehnoloških ili medicinskih nauka sa ostvarenih najmanje 240 ESPB bodova.
PLAN STUDIJA
Studije se sastoje iz 4 obavezna predmeta (kursa) od ukupno 24 ESPB, 3 izborna predmeta (kursa) od 15 ESPB, stručne prakse koja nosi 3 ESPB, studijskog istraživačkog rada od 10 ESPB i završnog (master) rada od 8 ESPB. Prvi semestar je rezervisan za klasično izvođenje nastave dok je drugi semestar predviđen za studijski istraživački rad i izradu završnog (master) rada.
Obavezni predmeti:
- Mehatronički sistemi
- Principi motorne kontrole kod čoveka
- Metode procene funkcionalne onesposobljenosti
- Signali i sistemi u rehabilitaciji
Izborni predmeti:
- U prvoj generaciji (Mehanika robota, Spoljašnje upravljanje biološkim aktuatorima, Naučno-istraživačke metode u rehabilitaciji)
- Dodatni od svake naredne (Upravljački senzorski sistemi u rehabilitacionim uređajima, Pneumatski i hidraulični pogoni, Električni i magnetni aktuatori, Metode i instrumentacija za merenje motorike, Mikroračunari u rehabilitaciji, Robotika u rehabilitaciji, Biostatistika)
Upis će se izvršiti na osnovu javnog konkursa za letnji semestar školske 2015/2016. godine i to na sledeći način:
- Registracija na sajtu HUTON projekta WWW.HUTON.ORG
- Provera ispunjenosti uslova za upis (Napomena: studenti univerziteta APEIRON na osnovu međudržavnih ugovora ne podležu nostrifikaciji diplome u Republici Srbiji)
- Raspisivanje konkursa za upis
- Prijava na konkurs
- Polaganje prijemnog ispita (predmeti koji će se polagati i literatura za pripremu ispita će biti blagovremeno objavljeni)
- Formiranje konačne rang liste
- Rok za žalbe
- Upis
Školarina za prvu generaciju studenata na studijskom programu je besplatna, dok visina troškova na ime eventualne prijave za polaganje prijemnog ispita, upisa semestara kao i cena ispita će naknadno bit objavljeni ukoliko ne budu finansirani iz budžeta projekta.
Još jednom napominjemo, svi potencijalni kandidati i zainteresovani za program moraju se registrovati na sajt HUTON projekta i to na: WWW.HUTON.ORG (registrovanje na sajtu ne garantuje upis na studijski program). Putem naloga koji otvore, kandidati će ubuduće tim kanalom komunicirati sa profesorima i dobiti sve dalje informacije o upisu i kasnijoj o metodici održavanja nastave.